گفتگوی بلینکن و لاپید درباره ایران/ بیانیه ضدایرانی مصر و عربستان

گفتگوی بلینکن و لاپید درباره ایران،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

وزرای خارجه رژیم صهیونیستی و آمریکا درباره سفر ماه آتی جو بایدن به منطقه و نیز مسائل منطقه و ایران گفتگو کردند.

به گزارش ایرنا، یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در حساب توییتری خود نوشت: من امروز با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود گفتگو کردم. 

 

وی تصریح کرد: ما در مورد سفر آتی جو بایدن رییس جمهور آمریکا به اسرائیل صحبت کردیم. این دیدار فرصتی برای تاکید بر ارتباط شخصی عمیق رئیس جمهور آمریکا با اسرائیل، تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل و تقویت جایگاه اسرائیل در منطقه است. 

 

وی ادعا کرد: این سفر پیامدهای مهمی برای منطقه و مقابله با ایران و همچنین ظرفیت زیادی برای ارتقای ثبات و امنیت منطقه‌ای دارد. 

 

این مقام صهیونیستی ادامه داد: من همچنین در مورد سفر آتی خود به ترکیه و همکاری مشترک با دولت ترکیه در مبارزه با تروریسم به همتای آمریکایی خود توضیح دادم. 

 

کاخ سفید ۲۴ خرداد ماه سفر رئیس جمهوری آمریکا به سرزمین‌های اشغالی، کرانه باختری و عربستان را تایید و تاریخ آن را ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه (۲۲ تا ۲۵ تیرماه) اعلام کرد؛ سفری که پیش از اعلام رسمی، موجی از انتقادات را همراه داشته و نشانه استیصال دولت بایدن ارزیابی شده است. 

 

با این که بسیاری از تحلیلگران، این سفر را در نتیجه استیصال دولت آمریکا در کاهش قیمت سوخت در این کشور می‌دانند اما مقامات آمریکایی تاکید می‌کنند حضور بایدن در خاورمیانه (غرب آسیا) به دلایل امنیتی صورت می‌پذیرد. 

 

سفر بایدن همچنین در سایه بحران سیاسی شدید رژیم صهیونیستی و فروپاشی کابینه ائتلافی این رژیم، انجام می گیرد.

 

نفتالی بنت نخست وزیر ، و یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، دوشنبه شب برای انحلال کنست (پارلمان) توافق کردند و قرار شد انتخابات زودهنگام ۲۵ ماه اکتبر برگزار شود.

 

در ادامه رجز خوانی‌های روزهای اخیر سران رژیم اشغالگر قدس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی تشکیل ائتلافی برای مقابله ایران شد. 

 

***

 

بیانیه ضدایرانی مصر و عربستان

ولی‌عهد عربستان سعودی در بیانیه مشترک با رئیس جمهور مصر ادعا کرد که دو کشور از تلاشهای بین‌المللی برای آنچه «جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای» خوانده شده حمایت می‌کنند.

 

اخبار,اخبار امروز,خبرهای جدید

به گزارش ایسنا، در بیانیه مشترک مصر و عربستان که پس از پایان سفر یک روزه ولی‌عهد سعودی به قاهره صادر شده است، آمده که در دیدار بن سلمان و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر «روابط تاریخی  بین دو کشور و سطح همکاری و هماهنگی در همه سطوح و راه‌های توسعه و توسعه روابط در زمینه‌های مختلف به گونه‌ای که منافع دو کشور را محقق کند و همچنین مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت».

 

در ادامه بیانیه مشترک آمده که «دو طرف در رابطه با مسایل سیاسی، بر عزم خود برای تقویت همکاری‌ها در تمامی موضوعات سیاسی و تلاش برای تدوین مواضع مشترکی که امنیت و ثبات آنها را حفظ می‌کند و اهمیت تداوم هماهنگی و رایزنی در خصوص تحولات مربوط به تمامی محافل دوجانبه و چندجانبه تأکید کردند».

 

بر اساس این بیانیه، السیسی و بن سلمان در دیدار با یکدیگر مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد اهتمام مشترک از جمله موضوع فلسطین را مورد بررسی قرار داده و خواستار افزایش تلاش ها برای دستیابی به حل و فصل همه جانبه و عادلانه مناقشه فلسطین و اسرائیل شده‌اند.

 

در مورد یمن، دو طرف مدعی حمایت کامل خود از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با هدف دستیابی به راه‌حل سیاسی جامع برای حل بحران یمن شده و بر حمایت خود از شورای رهبری ریاستی یمن در راستای انجام وظایف مربوط به اجرای سیاست‌ها و ابتکارات مؤثری که به امنیت و ثبات یمن کمک می‌کند، تأکید کردند.

 

در مورد مسئله عراق، دو طرف ابراز امیداواری کردند که احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف عراقی بتوانند به راه‌حلی برای تشکیل یک دولت فراگیر دست یابند که امنیت، ثبات و مقابله با سازمان های تروریستی را فراهم و روابط عراق را با دیگر کشورهای عربی در چشم‌اندازی گسترده‌تر تقویت کند.

 

در خصوص موضوع لبنان هم طرف‌های سعودی و مصر بر تداوم تلاش‌ها در راستای حفظ هویت عربی، امنیت و ثبات لبنان و حمایت از نقش نهادهای دولتی لبنان و انجام اصلاحات لازم برای غلبه بر بحران لبنان و مقابله با تروریسم تأکید کردند.

 

در موضوع سوریه نیز دو طرف بر اهمیت دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه تأکید کردند؛ به گونه‌ای که خواسته‌های مردم سوریه محقق و وحدت و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود.

 

محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان عصر دوشنبه در آغاز تور منطقه‌ای خود که شامل اردن و ترکیه نیز می‌شود، وارد مصر شد.

 

طبق اعلام منابع مصری، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در فرودگاه قاهره از بن سلمان استقبال کرد.

 

رسانه‌های سعودی و مصری می‌گویند که در جریان این سفر، بیش از ۱۴ توافق سرمایه‌گذاری به ارزش هشت میلیارد دلار به امضای دو طرف رسیده است.

 

 

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.