آنچه در نشست شورای اداری هرمزگان با حضور رئیس جمهور گذشت

ایسنا/هرمزگان نشست شورای اداری استان هرمزگان با حضور آیت الله رئیسی، ‌نماینده ولی فقیه در هرمزگان، استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد.

استاندار هرمزگان در این نشست با بیان اینکه هرمزگان به  عنوان استان  پایلوت کشت شور ورزی و کشاورزی با استفاده از آب دریا انتخاب شود، افزود:  اقتصاد مردم این خطه بر اساس دریا  و شغل بیشترشان هم صیادی بوده است و اکنون حدود ۱۲ هزار نفر به عنوان صیاد غیرمجاز معرفی می شوند و نیاز است تا با تفویض اختیارات ویژه به استان این مشکل برای همیشه حل شود.

مهدی دوستی با اشاره به اینکه در حوزه پرورش میگو نیز نیاز به تامین زیر ساخت های لازم از جمله برق هستیم تا بهره وری و میزان تولید افزایش یابد، خاطرنشان کرد:  به علت مشکل قانونی امکان صدور مجوز بیشتر برای صید در آبهای دور وجود ندارد و  نیاز به اصلاح قانون در این زمینه است.

وی ادامه داد: همچنین ۵ هزار استخر کشاورزی داریم  که امکان پرورش  ماهیان تیلاپیا وجود دارد و سبب هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان  سرمایه گذاری در روستاها می شود اما مشکل قانونی در صدور مجوز  باعث شده تا امکان این سرمایه گذاری بزرگ فراهم نشود.

دوستی با اشاره به اینکه با توجه به بیکاری و حوادث متعدد سیل و زلزله و این تغییر ژنتیک در ماهیان اتفاق افتاده و امکان پرورش در استخرها فراهم شده است، خاطرنشان کرد: مساله بعدی لایروبی خور هاست، اکنون به علت نبود لایروبی بخش زیادی از خورها مسدود شده که  باعث ایجاد فشار  به معیشت صیادان شده است.

وی ادامه داد: مساله بعدی تزانزیت است. بندر و زیرساخت های موجود استان هرمزگان وقتی ارزش دارد که سهمشان از حمل و نقل دریایی را افزایش دهیم که  اکنون  نیاز است تا به واگذاری و اجاره  اراضی پس کرانه به سرمایه گذاران بصورت ویژه توجه شود.

دوستی با بیان اینکه برخی گمرکات هم در استان فعال نیست و نیاز است تا همه گمرکات فعال و خدمات ۲۴ ساعته فعال شود. برای مثال با زیرساخت های فعلی  امکان افزایش سهم تزانزیتی خودرو از بندرلنگه  به سه برابر میزان موجود وجود دارد، عنوان کرد: در خصوص رویه های ته لنجی سازوکاری مشخص ایجاد شود و بخشی از واردات کلان بصورت خرد به مرزنشینان واگذار شود.

وی با اشاره به اینکه در هرمزگان امکان راه اندازی پایانه های تخصصی صادارت در حوزه شیلات و کشاورزی فراهم شود، اضافه کرد: در حوزه گردشگری هم در جزایر هرمزگان و ساحل خمیر و بندرعباس یک اکوسیستم گردشگری تشکیل و به عنوان پیشران گردشگری در کشور دیده شود  و دولت در این زمینه حمایت ویژه ای کند.

استان هرمزگان با بیان اینکه استان از نظر بیکاری در رتبه اول کشور است و با الزام صنایع به فعال کردن حوزه پایین دستی شان  و انتقال گردش مالی شرکت های مالی بزرگ به استان مشکل بیکاری حل شود، ادامه داد: هنرستان های فنی و حرفه ای در استان ضعیف است و زیرساخت های لازم را ندارند و نیاز است هنرستان های زیادی در استان راه اندازی شوند.

دوستی با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای رسیدن به رشد ۶.۵ درصدی در استان فراهم شده است، افزود: ۱۳۲ طرح در استان شناسایی و برای توسعه استان برنامه ریزی شده است.

در پایان استاندار از رئیس جمهور خواست تا امکان تردد خودروهای منطقه آزاد قشم به سرزمین اصلی فراهم شود.

این خبر تکمیل می شود…


مهمترین خبرهای روز

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

توئیت شمخانی در آستانه سفر رئیس‌جمهور به روسیه

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در آستانه سفر رئیس جمهور به روسیه در توئیتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها